Arama yapmak için yazın

Genel Taşınmaz Mallar

Süresinde Tamamlanmayan İnşaat İçin Çektiğiniz Kredinin Durumu Ne Olur?

fta Nis 08

Son zamanlarda süresinde tamamlanmayan inşaatlar arttı. Malumunuz, Türkiye inşaat cenneti olan bir ülke. Yani nerdeyse ata sporumuz inşaat desek yeridir. Kültürümüzde de mülk sahibi olmak önemli bi yer teşkil ettiği için bi şekilde inşaat firmalarının projelerinden ev alıyoruz ve çoğumuz bunu kredi çekerek yapıyor. Bankadan kredi çektiniz, ev yada ofis yada başka bir inşaat projesi aldınız. Bu inşaat projesi zamanında bitmez ise bankadan çektiğiniz kredi ne olacak, kredi iadesi olur mu, faizleri geri alabilir misiniz?  

Bankadan kredi çektiniz, ev yada ofis yada başka bir inşaat projesi aldınız. Bu inşaat projesi zamanında bitmez ise bankadan çektiğiniz kredi ne olacak, kredi iadesi olur mu, faizleri geri alabilir misiniz? İnşaat firmaları da özellikle belirli bi bankayla çalışır ve onunla konut finansmanı sözleşmesi imzalar. Haliyle de siz başvurduğunuzda sizi o bankaya yönlendirirler.

Diyelimki gözünüzü karartıp ev sahibi olmak için inşaat firmasına başvurdunuz. Dairenin özellikleri-teslim tarihi ve fiyatı konusunda anlaştınız. Firma da sizi çalıştığı bankaya yönlendirdi. Bankaya gittiniz ve “BAĞLI KREDİ SÖZLEŞMESİ” imzaladınız. Bakın dikkat edin bağlı kredi!!! Bağlı kredi ne olaki?  Belirli şartların varlığı halinde size verilen kredidir. Yani banka ancak eğer siz o inşaat firmasından anlaştığınız o evi alırsanız size kredi kullandırıyorsa işte ona bağlı kredi denir.
Neyse, krediniz onaylandı ve ödemeye başladınız. Gel zaman git zaman derken baktınızki inşaatın biteceği yok. Bi şekilde ya firmanın sahibi battığı için yurtdışına kaçmış ya da kayyum atanmış. Kaldınız mı ortada… Ne yapacağınızı da bilmiyorsunuz. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 35. maddesi – Bağlı kredilerde, konutun hiç ya da gereği gibi teslim edilmemesi nedeniyle satıcı ve konut finansmanı kuruluşu birlikte sorumludur.) Çünkü bi yandan devam eden banka kredisi, bir yandan yaşadığınız mağduriyet,bir de evdeki tartışmalar derken anlayacağınız tam bir psikoloji harbi. Halbuki o kadar endişe etmenize gerek yok çünkü sanıldığı kadar kötü bi durumda değilsiniz.

 Süresinde tamamlanamayan inşaat için çektiğiniz kredinin durumu ne olur?

Gelelim bu durumda ne yapmanız gerektiğine. (Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 11. Maddesi – Tüketicinin seçimlik hakları vardır (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,

b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,  

ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme, haklarından birisini kullanabilir)

Öncelikle baktınız ki hiçbir şartta bu inşaat süresinde bitmeyecek, bu durumda hem inşaat firmasına hem de ilgili banka genel merkezine ihtarname çekerek yaptığınız sözleşmeden döndüğünüzü belirtiyorsunuz.

Peki neden banka genel merkezine de ihtarname gönderiyorsunuz?

Çünkü krediniz devam ediyorsa durdurulmasını ve bugüne kadar yaptığınız tüm ödemelerin iadesini talep etmeniz açısından bu büyük önem arzediyor. Banka tabiki bunu kabul etmeyeceğinden siz de ihtarnamenize dayanarak inşaat firmasının adresinin veya banka genel merkezinin ya da şubesinin adresinin bulunduğu yerdeki tüketici mahkemesinde; kredinin iptali ve ödediklerinizin faiziyle iadesine ilişkin davanızı açıyorsunuz. (Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 35. Maddesi – Yalnızca 1 Yıl)

Yalnız bakın çok dikkat edin; çünkü burada önemli bir zamanaşımı durumu var. İmzaladığınız sözleşmede evin teslim tarihi diyelimki 1 Aralık 2018 yazıyor. Bankanın sorumluluğu işte bu tarihten itibaren sadece 1 yıldır. Bu süreyi geçirmişseniz bankadan hiç bir talepte bulunmanız kanunen mümkün değil. Ayrıca; banka krediyi donduralım şeklinde öneride bulunduğunda da bu süre işlemeye devam ediyor. Yani siz siz olun,böyle bi durumla karşılaşırsanız derhal dava yoluna başvurun. Bir de unutmadan; banka sadece çektiğiniz krediden sorumludur. Yani inşaat firmasına yaptığınız herhangi bi ödeme bankayı bağlamaz.

Tags:

Bunları da beğenebilirsiniz