Arama yapmak için yazın

Taşınmaz Mallar

Metrekare Hilesi Olan Konutlarda Satıcıya Dava Açma Süresi Nedir?

fta Nis 08

Nasıl güzel bişeydir ev sahibi olmak. Hele ofisimizi de satın aldığımızda kendimizi hayatta bir çok şeyi başarmış gibi hissederiz.Haksız da değiliz hani. Sonuçta emek veriyoruz ve verdiğimiz emeklerin karşılığını yatırıma dönüştürmeye çalışıyoruz. Bunun için de ya inşaat firmalarından ya da emlakçılardan yardım alıyoruz. Bu videoda çoğumuzun farkında olmadığı bişeyi anlatacağım.

Metrekaresi düşük olan yapılar

Evet yanlış duymadınız. Türkiye’de milyondan fazla yapının metrekaresinin sözleşmede yazıldığı veya satıcının size söylediğinden daha küçük olduğunu söylersem herhalde durumun ciddiyetini daha iyi anlatmış olurum. Belki de şu anda oturduğunuz ev veya kullandığınız ofis için de bu durum geçerlidir, ne dersiniz? Bildiğiniz gibi; mülk satın alırken nerdeyse hiç kimse eline metre alıp ölçme girişiminde bulunmaz. Çoğumuz gidip bakarız, aklımızda göz kararıyla mobilyaların yerleşimini yaparız,uygunsa da alırız, işte bu kadar basit. Oysa dediğim gibi; satın aldığınız mülkün metrekaresi size söylenenden veya sözleşmedekinden daha küçük olabilir ve siz bunu fark edememiş olabilirsiniz. İşte burada GİZLİ AYIP var demektir. Bazılarının; yani bu durum işine gelmeyenlerin “nerden çıktı şimdi bu video” dediğini duyar gibiyim. Şimdi bakın gizli ayıp halinde neler yapabileceğimize.

Metrekare hilesi olan konutlarda satıcıya dava açma süresi ne kadardır?

Evvela konutun sıfır mı yoksa ikinci el mi olduğuna bakalım. (Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 12. Maddesi – Zamanaşımı süresi, konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda taşınmazın teslim tarihinden itibaren beş yıldır.) Çünkü burada zamanaşımı durumu çok önemli.

  1. Eğer konutu sıfır aldıysanız aldığınız tarihten itibaren 5 yıl  (Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 12. Maddesi – Zamanaşımı süresi ikinci el satışlarda satıcının ayıplı maldan sorumluluğu bir yıldan, konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda ise üç yıldan az olamaz.)
  2. Eğer ikinci el aldıysanız alım tarihinden itibaren 3 yıl zamanaşımı söz konusudur. 

(Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 12. Maddesi – Ayıp, ağır kusur ya da hile ile gizlenmişse zamanaşımı işlemez.)

Tags: