Arama yapmak için yazın

ÖSYM Sınav Özel

Dikkat! ÖSYM’de sınava giriş saati kuralı değişti. Artık 15 dakika kuralı yok 2019

fta Nis 08

ÖSYM sınavına giriş saati kuralı değişti, kaçta, sınava geç kalırsanız ne olur? Sınava kaç dakika erken gitmelisiniz? Son dakika kararı ile 15 dakika erken gelme kuralı ne oldu?

Hangi hallerde sınava giremezsiniz ?

Her yıl onlarca öğrencinin kabusu olan; sınava yetişemediği için girememe sendromu, özellikle trafiğin yoğun olduğu kentlerde bu yıl da yaşanacak gibi görünüyor. Bu durum sınava yetişemeyen öğrencilerin en az 1 yılına mal olmakla yetmeyip, ailelerin bu ciddi anlamda mağduriyet yaşamalarına sebep oluyor.

ÖSYM’de 15 Dakika Kuralı Nedir?

Daha önce sınavın başlamasına 15 dakikadan az bir süre kalması halinde gelen öğrenciler sınav binasına alınmıyor,bu da binlerce öğrencinin mağdur olmasına sebep olduğu için ÖSYM 15 dakika kuralını kaldırarak, sınav başlama saatini baz aldı. Dolayısıyla sınav başlama saatini kaçırırsanız sınava giremezsiniz. Diyelimki; süresinde sınav binasına girdiniz ancak sınavın başlama saatinden sonra sınav salonuna girdiniz. İşte bu durumda görevli sizi kesinlikle sınav salonuna almayacaktır. Yani; süresinde binaya girmek yetmiyor, süresinde sınav salonuna da girmeniz gerekiyor.

Sınavlarda salondan tuvalet yada sağlık sebebi ile çıkabilir misiniz?

Bunların haricinde; sınav sırasında tuvalet, revir, sağlık, su içmek gibi ihtiyaçlarınız için sınav salonundan kısa bir süre dahi çıkamazsınız, çıkarsanız giremezsiniz. Diyelimki dayanamadınız ve çıktınız.

Bu durumda her ne kadar sınav yönergesini ihlal etmiş olsanız da Anayasa’da bulunan eğitim hakkınıza dayanarak sınavlardaki tuvalet sorununa gerekli çözümü getirmemiş ÖSYM aleyhine idare mahkemesinde dava açıp tazminat talep edebilirsiniz.

Tags:

Bunları da beğenebilirsiniz