Arama yapmak için yazın

Tüketici Hakları

Kargo şikayet dilekçesi

fta May 31

Günde ortalama 7 milyon kargonun dağıtıldığını düşündüğümüzde sayının çokluğu ve bilinçsiz kargo çalışanlarının kargoları yetiştirmek için üst üste yığmaları neticesinde bazı ürünlerin zarar görmeleri hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Artık kime denk gelirse. Peki kargo şikayet dilekçesi aşamasına nasıl geleceksiniz? Kargo şikayet dilekçesi örneği ve online şikayet dilekçesi linklerini Avukat Reşit Onuk anlatıyor;

Şaka bir yana; hemen hepimiz en az 1 kez kargomuzun bize dayak yemiş gibi veya üstünde tepinilmiş izlenimi yarattığı haliyle geldiğine tanık olmuşuzdur. Tabi ne yapıyoruz; kargonun gelmesinin verdiği sevinç ve mutlulukla ürünü kargo personelinin yanında açıp bakmıyoruz. Yada kargosunu teslim eden görevli aracını yolun ortasına parkettiği gerekçesi ile beklemiyor ve araca hızlıca dönüyor. Biz de alelacele paketi açmaya başlıyoruz ve sonunda kargonun uğradığı şiddetle karşı karşıya kalıyoruz ama iş işten geçmiş oluyor.

Siz müşteri temsilcisini arayıp ulaşamıyorsunuz, o öfkeyle de şubeye gidip hesap soruyorsunuz. Şubedeki görevli kişi de haklı olarak size tutanak tutup tutmadığınızı soruyor. Tutanak mı? Ne tutanağı? Evet, evet, öfkenin yerini hızlı şekilde tutanak tutmama pişmanlığına bıraktığı o anı hepimiz yaşadık, merak etmeyin.

Kargo Hasar Tespit Tutanağı

Eğer böyle bir durumla baş başa kalmak istemiyorsanız kargoyu aldığınız zaman; ilk olarak hasarlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz ve ürünü kargo görevlisinin yanında açarak Hasar Tespit Tutanağı tutmalısınız.

Tutanak sonrası;

  1. Ürünü kabul etmeyip iade edebilirsiniz.
  2. Firma ile hasar tespit tutanağını mail ortamında paylaşarak hasarsız bir ürün göndermelerini talep edebilirsiniz.

Bu durumda sorumluluk gönderici firmaya aittir. Onlar kargo firmasından talep edeceklerdir.

Peki bir tanıdığınızdan kargo hasarlı olarak geldiğinde ne yapmanız gerekir?

Yine tutanak tutarak ürünün hasarlı olarak geldiğini teyit edebilirsiniz. Ancak bu kez zararınızın giderilmesi için gönderinin çıkış veya varış yaptığı hizmet birimine (Şube/Acente) yada hizmet biriminin bağlı olduğu Bölge Müdürlüğü’ne yazılı olarak başvurabilirisiniz.

Kargo Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Başvurmanız için dilekçenizde hangi bilgilerin olması gerektiğine aşağıda bilgilerden görebilirsiniz. Eğer zararınızı bu şekilde gideremezseniz elinizdeki tutanakla tüketici hakem heyetine başvurma hakkına da sahipsiniz. Ayrıca kargonun hasarlı olduğunu belgeleyen fotoğrafları da çekerek talep dosyanıza eklemeyi unutmayın.

Başvuru dilekçesinde bulunması gereken bilgiler:

Başvuru sahibinin ad-soyadı, adresi, telefon numarası, e-posta adresi

Tazmine konu gönderiye ilişkin gönderici ve alıcı ismi (Varsa)

Ambar Tesellüm Fişinin tarihi

Taşıma faturası bilgileri (Gönderi kodu/ Taşıma faturası numarası ve tarihi)

Gönderi içeriği hakkında bilgi, zararın hangi sebeple ve ne şekilde meydana geldiğine dair açık ve anlaşılır anlatımlar.

Talep edilen tazminat tutarı

Başvuru sahibinin banka hesap bilgileri (IBAN numarası)

Başvuru dilekçesine eklenmesi gereken belgeler; (Varsa)

Ambar Tesellüm Fişi fotokopisi

Taşıma faturası fotokopisi

Hasar/Zıya halinde gönderi içeriğinin değerini teşvik edici resmi nitelikte belge (fatura vb.) belge bulunmaması halinde emsal fatura, ticari gönderilerde ayrıca ürün sevk irsaliyesi

Geç teslimat gibi, somut eşya zararını içermeyen dolaylı zarar iddialarında dilekçedeki her bir iddiayı teşvik edici belgeler ile gönderi içeriğine dair teşvik edici belgeler.)

Online Kargo Şikayet Dilekçesi Doldurma

Yurtiçi kargo şikayet dilekçesini bu linkten doldurabilirsiniz.

Aras Kargo şikayet dilekçesini bu linkten doldurabilirsiniz.

MNG kargo şikayet dilekçesini bu linkten doldurabilirsiniz.

 

Tüketici haklarınızı, herkesehukuk.com olarak sürekli yeni bir konu eklediğimiz bu linkimizden öğrenebilirsiniz. Eminiz bir çok farklı ve ilginç bir çok konu bulacaksınız.

 

Tags: