Arama yapmak için yazın

Taşınmaz Mallar

Kira Sözleşmesinde Kefilin Sorumluluğu

fta Haz 02

Kira sözleşmesinde kefilin sorumluluğu nedir?

Bizde kefil olmak kolay, sonuçlarıyla yüzleşmekse zordur. Gerçi öyle bir hal aldık ki artık birbirimize kefil olmamak için inanılması güç bahaneler üretir olduk. Çünkü kira sözleşmesinde kefilin sorumluluğu bizi korkutuyor. Galiba ülkenin sosyo-ekonomik durumu bizi bu hale getirdi.

Kiraya kefil oldum, borcu benden alırlar mı?

Evet alırlar. Bir kira kontratına kefil olduğunuz zaman unutmamanız gereken yegane şey; kiracı kirayı ödemediğinde sizin ödemek durumunda kalacağınızdır. Yani; kira alacağından dolayı bir icra takibi başlatıldığında asıl borçluyla birlikte sizin adınız da yazılır ve birden nurtopu gibi bir borçla karşı karşıya kalırsınız.

Kefalet sebebi ile ödediğiniz parayı nasıl geri alırsınız?

Eğer borcu icra dosyasına siz ödemek durumunda kalırsanız, borç bittiğinde icra müdürlüğüne giderek dosyaya beyanda bulunup alacaklının yerine geçebilirsiniz. Asıl borçlunun mallarına haciz işletip satılmasını sağlayabilirsiniz.

Yani kanun size diyor ki; sen her ne kadar kefil olarak borcu ödemek durumunda kaldıysan da senin hakkına zarar gelmemesi için icra dairesine gel. Dosyaya alacaklı olarak devam etmek istediğini beyan et. Artık alacaklı sen olursun.

Gördüğünüz gibi kanun size yardımcı oluyor. Ancak yine de  siz siz olun, kime kefil olduğunuza dikkat edin.

Taşınmaz mallar hakkında daha fazla bilgi için sitemizin bu bölümüne bakabilirsiniz.

 

Tags: