Arama yapmak için yazın

Asayiş Genel

Eski Sevgiliyi Çıldırtma ve Tehdit

fta May 15

Eski sevgiliyi tekrar kazanma, gönlünü alma hatta eski sevgiliyi umursamamak gayet anlaşılabilir durumlar. Ancak eski sevgiliyi çıldırtma veya bunun taciz yada tehdit boyutuna varması hiçte hoş görülecek bir mesele değil. Hepimizin bildiği gibi; toplum bitmek bilmeyen tacizleriyle ve tehditleriyle insanı canından bezdiren eski sevgililerle dolu.

Eski Sevgiliyi Çıldırtma Ne zaman Tacize Girer?

Halkımız genelde “tacizi” cinsel olarak algılar ancak aslında fiziksel, duygusal, zihinsel, psikolojik taciz yani mobbing, sözlü ve siber taciz şeklinde, içine tehditi de katacağımız uzayıp giden bir  liste var. Örnek vermek gerekirse; eski sevgilinin geri gelmesi için, yeniden görüşmek için ısrar edenler, gizlice fotoğraf çekenler, takip edenler, ev dikizleyenler, kapıya dadananlar mevcut. Hatta eski sevgiliyi pişman etmek için evde fuhuş yapılıyor gibi gerçek dışı ve iğrenç ihbarlarda bulunanlar, gece yarısı arayanlar veya mesaj bombardımanına tutanlar, sosyal medyadan rahatsız edenler, tehdit edenler, korkutanların var. Yetişkinlerde psikolojik rahatsızlıklar olarak tanımlayabileceğimiz tüm bu davranışlarla yetinmeyip eski sevgilisinden istediğini alamayınca da yaralayanlar veya öldürenler oluyor.

Haber bültenlerinin her gün benzer olaylarla dolup taştığı ülkemizde, buna maruz kalanların neredeyse tamamının kadın olduğunu bilmek çok çok üzücü.

Takıntılı Sevgiliden Korunmak İçin Koruma Nasıl Talep Edilir?

Başınıza bu tür tatsız ve üzücü durumlar geldiyse; özellikle tehdit durumlarında, takıntılı eski sevgiliden kurtulmak için yapmanız gereken ilk şey;  polise başvurup koruma talep etmek olmalı. Bu talebinize eğer ilçede yaşıyorsanız kaymakam, ilde yaşıyorsanız vali karar verir.

Ayrıca tehdit edildiğinize dair hemen savcılığa şikayette bulunun. Şikayetiniz sonucunda; tacizcinin 2 yıla kadar hapis cezası almasını sağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte Aile Mahkemesi’ne başvurarak koruma ve uzaklaştırma taleplerinde de bulunabilirsiniz.

Koruma Başvurunuz Reddedildi ve Size Zarar Geldi ise Ne Yapabilirsiniz?

Diyelim ki polise yaptığınız koruma başvurunuz yerine getirilmedi ve eski sevgiliniz size zarar verdi. İşte bu durumda aynı anda başvurabileceğiniz farklı hukuk yolları var.

Öncelikle size zarar veren tacizciye karşı Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunup ceza almasını sağlamalısınız.

Ayrıca; size koruma sağlamayıp zarar görmenize zemin hazırlayan devletten zararınızın giderilmesi talep etmelisiniz. Talebiniz reddedilirse, bu defa da Idare mahkemesinde tam yargı yani tazminat davası açmalısınız.

Bunların dışında bir de maddi/manevi zararınızın giderilmesi için tacizci aleyhine onun yerleşim yerindeki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde tazminat davası açmalısınız.

Sosyal Medya Boşanma Davasında Sebep Ve Deliller I Herkese Hukuk

Eski Sevgiliniz instagram fotoğraflarını kaldırmıyorsa

Tags: