Arama yapmak için yazın

Boşanma Davaları

Sosyal Medya Boşanma Davasında Sebep Ve Deliller I Herkese Hukuk

fta Nis 22

Sosyal medya boşanma sebebi sayılıyor

Teknolojinin ilerlemesi beraberinde dijital sosyalleşmeyi,dijital sosyalleşme farklı sohbet ve etkileşim alanlarını,bunlar da özünde fiziki anlamda asosyalliği ve yalnızlığı yarattı. Hepimiz dijital sosyal alanlardayız. Kendimize göre oldukça kalabalığız ve tanıdığımız, tanımadığımız bir sürü insanla gün içinde dijital etkileşim içerisinde bulunuyoruz.

Hal böyle iken artık kısa süren ilişkiler, evliliklerindeki mutsuzluğu sanal ortamda tanıştığı insanlarla gidermeye çalışan eşler, sahte hesaplarla kendini olduğundan farklı göstermeye çalışan insanlarla dolu bir dünyada nefes alıyoruz.

Boşanma sebebi  olarak sosyal medya

Gelelim sosyal medyanın evlilikler üzerinde yarattığı korkunç etkiye. Hislerimizi kontrol etmediğimiz bir anda parmaklarımız devreye girip çeşitli paylaşımlarda bulunabiliyor.

Örneğin; eski sevgiliye özlem duyulan bir paylaşım – sosyal medya üzerinden başkalarıyla görüşmek – sosyal medya bağımlılığı – eşini hedef alan paylaşımlar gibi. (Türk Medeni Kanunu 166. Madde – Evlilik Birliğinin Sarsılması) Bunların tamamı aile mahkemeleri tarafından boşanma nedeni olarak görülüyor.

Eski sevgili ile görüşme, sosyal medya bağımlılığı, eşini hedef alan paylaşımlar evlilik üzerinde aile mahkemelerinde nasıl değerlendirilir?

Yazışmalar ve hesaplar bilirkişiye inceletebilir mi? 

Artık boşanma davalarında dijital ortamdan elde edilen yazışmalar, resimler, video kayıtları gibi paylaşımlar, mahkemeler tarafından delil olarak kullanılıyor.

Öyle ki; mahkemeler eşlerden birinin talebi üzerine, sosyal medyada kişilerin yazışmalarını ve yapılan iletişimi tespit etmek üzere bilirkişilere başvurabiliyor. Hatta son dönem boşanma davalarında sosyal medya kullanım oranının oldukça yüksek. O yüzden yaptığınız paylaşımların ve sanal arkadaşlıkların sonuçlarının neler olabileceğini öngörmeniz gerekir.

Sosyal medya etkili boşanmanın nafaka ve velayete etkisi var mı?

Aksi taktirde haklı bir boşanma davasıyla karşı karşıya kalabileceğiniz gibi, nafaka ve velayet talepleriniz de sonuçsuz kalabilir. Bu da boşanma sonrası ciddi bir stres ve travma yaratabilir.

 

Tags: