Arama yapmak için yazın

Boşanma Davaları

Eski sevgilinin instagram fotoğrafını kaldırma

fta May 27

Ayrıldığınız eski sevgilinizin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarınızdan ve internetten, telefondan kaldırma talebinde bulunabilir. Gelen taleplerin çoğu gmail veya instagram fotoğrafını kaldırma yada kaldırtma üzerinedir. Malumuzun, internet ve dolayısıyla sosyal medya hayatımızın içine en az karaciğerimiz kadar dahil olmuş durumda ve hemen herşeyimizi üyesi olduğumuz mecralarda çevremize göstermekte bir beis görmüyoruz. Haliyle “özel hayat” ve “ilişki” kavramlarının şekil değişmiş oluyor. Mesela sevgililer önce birlikte çekildikleri ve mutlu anlarını gösteren fotoğraflarını kendi facebook yada instagram gibi sosyal medya hesaplarına atıyor, daha sonra ayrılacaklarsa, bu durumu fotoğrafları silerek kolayca herkese gösterebiliyorlar. Yani bunları silmek bir nevi ayrılığı belgelemiş olmak anlamına geliyor.

instagram fotoğrafını kaldırma ve diğer talepler

Eski Sevgilinin instagram fotoğrafını kaldırma talebi ve diğer talepler neler olabilir sıralayalım;

  1. Gmail fotoğraf kaldırma,
  2. instagram fotoğraf kaldırma yada instagram fotoğraf kaldırtma
  3. iphone da silinen fotoğrafları tamamen silme
  4. Facebook fotoğraf kaldırma
  5. Google fotoğraf kaldırma
  6. Tiktok, twitter, telegram vb fotoğraf kaldırma
  7. Youtube video kaldırma

Eski sevgililerde genellikle önce bir sevgiliyi geri kazanmak üzerine ritüeller, çalışmalar yapılır ancak başarısızlıkla sonuçlanınca veya yeni sevgili gelince iş giden sevgilinin fotoğraflarını sosyal medya üzerinden kaldırması isteğine gelir . Ancak taraflar biri bazen ısrarcı olabilir ve aşk fotoğraflarını kaldırmak istemez, anı olarak kalmasını ister. Bu durumda artık yasalar o kişiye hapis cezası verebiliyor.

Ayrıldığınız sevgilinizin instagram fotoğraflarınızı silmemesinin cezası nedir?

Kabul etmek gerekirki; kimse eski sevgilisiyle birlikte çekildikleri fotoğrafları, ayrılık sonrasında hala onun sosyal medya hesaplarında durmasını istemez. Bazı eski sevgililerse, sizin türlü rica ve taleplerinize rağmen bunları silmeyip anlaşılmaz bir tutum sergilerler.  İşte bu durumda; savcılığa veya karakola giderek şikayette bulunmanız halinde; Asliye Ceza Mahkemesi’nde “Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren” eski sevgiliniz aleyhine 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılabilecek. Ayrıca; aranızda bir bağ kalmamasına rağmen fotoğrafları silmediği için bir zarara uğradıysanız ve bunu ispatlayabiliyorsanız tazminat davası açma hakkınız da vardır. Tazminat talebinizi eski sevgilinizin ikametgahının olduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesine olayı öğrendiğiniz tarihten itibaren 2 yıl ve her şartta 10 yıl içerisinde yöneltmeniz gerekir. Bence siz bunları yapabileceğinizi kendisine uyarı mahiyetinde bile bildirirseniz şikayete veya davaya gerek kalmadan fotoğrafları derhal imha edecektir 🙂

Eski sevgiliniz bununla yetinmiyor, sizi taciz yada tehdit edecek boyutta girişimlerde bulunuyorsa ne yapabilirsiniz?

 

Tags: