Arama yapmak için yazın

Boşanma Davaları

Yuva Yıkan Tazminat Cezası Alır Mı?

fta May 18

Yuva yıkan kadına açılan tazminat davalarının olumlu sonuçlanması aldatılan eşlere cesaret veriyordu. Kadın dedik çünkü genellikle davayı aldatılan kadın hemcinsine açıyordu. “Yuvamı yıkan kadına ceza vermeliyim” duygusu ile eşinin sevgilisine dava açan kadınlar genellikle bu davaları kazanıyordu. Kanun bu konuda ister kadın ister erkek “yuva yıkan tazminat cezası öder” diyordu.

Aldatmalar dünyanın her yerinde aynı şekilde işliyor olmalı. Düşünsenize; eşiniz bir süredir kendisine olması gerekenden daha fazla özen gösteriyor, giyim tarzı değişmiş, size olan ilgisi azalmış, arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçirmeye başlamış. Burnunuza kötü kokular gelse de ona da kendinize de konduramıyorsunuz. Sonra tüm dünyanızın bir anda yıkılmasına ve göğsünüzün ortasına kocaman bir fil oturmasına sebep olan o mesajlar ve fotoğraflar… Ve nefes alamayışınız… İşte orda, tam karşınızda eşinizle sevgilisinin birlikte olduğu fotoğraflar… Büyük hayal kırıklığı… Artık kesin kararlısınız. Bu iş bitecek.

Kimlere Tazminat Davası Açabilirsiniz?

Hemen boşanma davasını açıyorsunuz. Çocukların velayetini ve sizi aldatan eşinizden de manevi tazminat talebinde bulunuyorsunuz..

Yuva Yıkan Tazminat Öder mi?

Bununla da yetinmeyip, yuvanızın yıkılmasına sebep olan kişiye yani eşinizin sevgilisine  karşı da Asliye Hukuk Mahkemesi’nde “haksız fiil” nedeniyle manevi tazminat davası açmak istiyorsunuz. İçinizdeki öfke öyle büyükki; her ikisine de dünyayı dar etmek istiyorsunuz ama size pek de hoşunuza gitmeyecek bir bilgiyi paylaşmam gerekiyor. Mahkemeler daha önce, aldatan eşin sevgilisinden de tazminat alınabileceğine dair kararlar veriyordu veya reddediyordu. Bu durum o kadar karmaşık bir hal aldıki; sonunda Yargıtay Büyük Genel Kurulu bunu oylamaya sundu.

84 üye yuvayı yıkan kişiden de tazminat alınması gerektiğini belirtirken 87 üye, aldatan eşin sevgilisinden tazminat istenemeyeceğine belirtti. Böylece 3 oy farkla, artık evli kişilerle birlikte olup yuvaların yıkılmasına sebep olan sevgililer tazminat açısından rahat bir nefes almış oldular.

Fakat bu karar yine de şu sözün gerçekliğini değiştirmiyor; Nehir seviyesinden aşağıda kalan bir tarladan, içinde yılanlar olan bir evden ve fingirdemeye hazır olan bir zevceden kimse memnun olmaz.

Eğer eşinizden şüpheleniyorsanız Sosyal Medya Boşanma Davasında Sebep Ve Deliller konumuza göz atmak isteyebilirsiniz.

 

Tags: