Arama yapmak için yazın

Boşanma Davaları

Nafaka düzenlemesi

fta May 17

Boşanmada nafaka düzenlemesi neden gerekir? Düzenleme gerektiren birkaç hal var. Özellikle avukatlarını dinlemeden evlenen ve boşananlar için sonradan nafaka düzenlemesi gerebiliyor. Bazılarına göre dünyanın en hızlı fon transfer sistemi EFT değil, evliliktir. Zira sahip olduğunuz, hatta henüz sahip olmadığınız hemen herşey ışık hızında eşinize pardon eski eşinize aktarılır. Nasıl mı?

Mutlu başlayan evliliğin devamındaki o enfes gerekçe olan “şiddetli geçimsizlik” kendini iyiden iyiye göstermeye başladıysa; vakit boşanma ve devamında da nafaka vaktidir. Derhal makul fiyata danışmanlık hizmeti verecek bir avukat bulunur, vekalet faslı, dava dilekçesi derken kendinizi bir anda mahkeme salonunda bulursunuz ki artık çıkılan yolun dönüşü yoktur.

Tabiki o  kurtulma güdüsü ile avukatın türlü uyarılarına rağmen; yeterki boşanayım, kurtulayım bu eziyetten, başka bir şey istemiyorum diyen davacının gözü nafakayı ve miktarını filan görmez.

Kaç Çeşit Nafaka Vardır?

  1. Tedbir nafakası
  2. İştirak nafakası
  3. Yoksulluk nafakası
  4. Yardım nafakası.

Avukatını dinlemeyen davacı hepsine tamam der.

Halbuki gün gelecek; yüzünü bile unuttuğu eski eşe hala nafaka ödediğini o zaman farkedecek ama kurtulmak pardon boşanmak isteyen eş, iş nafakayı ödemeye gelince çoğu zaman ya kısmen öder ya hiç ödemez. Bazen de; gerçekten normal şekilde ödeme yaparken bir sebeple ya işini kaybeder ya da başka nedenle maddi durumu bozulur ve ödeme niyeti olmasına rağmen darlığa düşer.

Hangi Durumlarda Nafaka Düzenlemesi İçin Başvurulabilir?

İşte kanun bu durumda; eğer nafakayı ödeyen kişinin ekonomik şartları değiştiyse, ödemekte olduğu miktar onun geçimini ve ihtiyaçlarını zorlaştırıyorsa nafakanın kaldırılması veya miktarının indirilmesi için mahkemeden talepte bulunabilir diyor.

Bununla birlikte; nafaka ödediğiniz eşinizin maddi durumunda bir iyileşme olduysa da; yani örneğin işe başladıysa yine mahkemeye başvurup yoksulluk nafakasının kaldırılması veya azaltılmasını talep edebilirsiniz. Yada karşı taraf sizin kazancınızın arttığını görürse nafaka artırım davası açabilir. Hâkim, yaptığınız başvuruda;  iki tarafın boşanma anındaki şartlarını ve mevcut şartlarını değerlendirip ona göre karar verecektir.

Nafaka Düzenlemesi Nereden Talep Edilir?

Peki bu talebi hangi mahkemeden istemeniz gerekiyor? Tabiki daha önce nafaka kararınızı veren Aile Mahkemesinden.

Unutmadan; bu hususun düzeltilmesini her zaman talep edebilirsiniz.

Sosyal Medya Boşanma Davasında Sebep Ve Deliller

Tags: