Arama yapmak için yazın

Bilişim Suçları

Sosyal Medyada Adınıza Sahte Bir Hesap Açılmışsa Ne Yapmalısınız?

fta Nis 08

Sosyal medyada  sahte bir hesap açılmışsa ne yapabilirsiniz ?

Bu durumda ilk önce şuna bakmamız lazım. Açılan sosyal medya hesabı sizin adınıza mı yoksa başka bi amaçla mı açılmış. Eğer sizin adınıza açılmışsa hemen o sosyal medya kuruluşuyla iletişime geçerek durumu bildirin. Mesela bu sorunla instagramda karşılaştıysanız hemen (https://help.instagram.com/contact/636276399721841?helpref=faq_content) instagram yardım merkezinden “Birisi beni veya arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış” seçeneğini işaretleyin ve istenen bilgileri doldurup başvurunuzu yapın.

Adınıza sahte sosyal medya hesabı açıldı ise

Sizden hesabın size ait olduğunu ispatlayacak şekilde bir belge isteyeceklerdir. Siz de kimliğinizin TC no ve seri no gibi bölümlerini kapatarak sadece fotoğrafınız ve adınız-soyadınız açık kalacak şekilde çekip sisteme yükleyin.Tabi yazacağınız açıklamaya adınıza açılmış hesabın URL sini de girip hesabın kapatılmasını talep edin. (İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN’un 5. Maddesi; içerik sağlayıcı teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.) Sosyal medya kuruluşu; talebinizi aldıktan sonra 2 gün içerisinde hesabı kapatmakla veya askıya almakla yükümlüdür. Eğer bir işlem yapılmadıysa bu, talebinizin reddedildiği anlamına gelir.

Talebiniz reddedilir ise ne yapabilirsiniz?

Peki bu durumda ne yapmalısınız? (İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN’un 9. Maddesi – İçeriğin Yayından Kaldırılması Hakkı – kişi onbeş gün içinde yerleşim yeri sulh ceza mahkemesine başvurarak, içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebilir.) 15 gün içinde yerleşim yerinizdeki sulh ceza mahkemesine başvurarak, sosyal medya hesabının kapatılmasına karar verilmesini isteyebilirsiniz. Sulh ceza mahkemesinin hâkimi talebinize üç gün içinde karar verir. Hakim bunun için duruşma yapmaz,yani mahkemeye gitmenize gerek yok. Sadece verdiğiniz dosyaya bakar ve kararını ona göre verir. Mağduriyet olduğuna kanaat ederse hemen sosyal medya hesabının kapatılmasına ilişkin kararı verir ve yazının gerekli yerlere gönderilmesi

Tags:

Bunları da beğenebilirsiniz