Arama yapmak için yazın

Genel Tazminat Davaları

Sel felaketinde kusur kime aittir?

fta Tem 11

Sel felaketinde kusur kime aittir?

Ülkemizde her ne kadar mega projeler yapılsa ve ata sporumuz inşaat sayesinde ülkenin her noktası demir bloklarla örülüp kırk yıllık çimen betona dönüşse de altyapı konusundaki eksikliğimizi her sonbahar ve kış mevsiminde mütemadiyen yaşıyoruz ve sel felaketinde kusur aramıyoruz.

Her yıl haber bültenlerinde yağmura teslim olmuş şehirlerin alt geçitlerinde mahsur kalan belediye otobüslerine ait görüntüleri hayretle izliyoruz. Böyle bir durum olduğunda çoğunlukla ilgili idare, bunun bir doğal afet *olduğunu belirtip sorumluluktan kaçmaya çalışır. Peki sel felaketinde kusur kime aittir. Doğal afet olması bunun için önlem alınmamasını gerektirmez yani burada açıkça bir “Hizmet Kusuru” vardır. Yani; **devletin yükümlülüğünde olan kamu hizmetini eksik yapması-geç yapması veya hiç yapmamasıdır.

Sel felaketi zarar verdiğinde kusur için kimden tazminat alınır?

Tabi burda öncelikle neden sonuç ilişkisine bakmak lazım. Ne gibi neden sonuçlar konusuna gelirsek karşımıza 4 soru çıkacak. Bunların şöyle üstünden geçecek olursak;  

  1. Doğal afet önceden sezilebiliyor mu? – Seziliyorsa önlem alındığında yine aynı etkiyi gösterecek mi?
  2.  Doğal afetin olacağının anlaşıldığı anla meydana geldiği an arasında geçen zamanda önlem alınabilir mi?
  3. Devletin yaptığı ya da yapmadığı eylemle meydana çıkan zarar arasında neden sonuç ilişkisi var mı?
  4. Sel baskınının gerçekleşmesinden, valilik ve görevleri çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerekli tedbirleri almadığı için mi sorumludur?

Bu sorulara verilecek yanıtlar idarenin sorumluluğunu ve kusurunun derecesini açıklamaya yetecektir. Eğer tüm bu sorulara verdiğimiz cevapların karşılığı olarak HİZMET KUSURU’ndan söz ediyorsak işte o zaman zararımızı talep etme aşamasına geçmemiz gerekiyor.

Sel sularının evinize, işyerinize veya arabanıza verdiği zararların tazminat talebinde delillere dikkat

 

*(Mücbir Sebep – Elde olmayan, olağanüstü durum)

**(İdarenin Kusur Sorumluluğu)

Tags: