Arama yapmak için yazın

Tüketici Hakları

Hat açma kapama ücreti

fta May 29

Telefon hattınız borcu nedeni ile kapanırsa açtırmak için “hat açma kapama ücreti” ödemek zorunda mısınız yoksa bu ücret kalktı mı?

Hepimizin en az bir kez başına gelmiştir. GSM operatörlerinin hat açma kapama bedeli. Müşteri temsilcileriyle çözümü olmayan uzun süreli diyalogların yaşanmasına sebep olur.

Cep Telefonu Hat açma Kapama Ücreti Yasal Mı?

Açık şekilde belirtecek olursak; alınan bu bedel hukuka uygun değil. Hepimiz haklarımızı yeterince bilmediğimiz ve bu sebeple de savunamadığımız için GSM operatörleri bu haksız bedeli almaya devam ediyorlar.

Bakın tane tane söylüyorum; hem  kanun hem de ilgili yönetmelik açık şekilde faturalı hat hat açma yada faturalı hat kapatma ücreti alınamayacağını söylüyor. Yani telefon faturası açma kapama bedeli kalktı.

3 Adımda hat kapama-açma bedeli iadesi nasıl alınır?

  1. Eğer sizin de başınıza hat kapatma bedeli alınması durumu geldi ise yapmanız gereken; müşteri hizmetlerini arayarak hattınıza dair tüm faturaları talep etmek.
  2. Hangi aylara ilişkin hat kapama-açma bedelleri kesildiyse onları tespit ederek bir dilekçe hazırlamak.
  3. Derhal Tüketici Hakem Heyetine başvurmak.

Kapanan hattı açtırma ücreti ödediyseniz itiraz halinde kararın lehinize çıkacağından şüpheniz olmasın. Siz yeterki o ilk adımı atın. Konuyla ilgili Tüketici Hakem Heyeti videolarımızı izleyerek daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir tüketici olarak başka ne gibi haklarınız olduğunu merak ediyorsanız bu linkten görebilirsiniz. Unutmayın sürekli güncelliyoruz.

Tags: