Arama yapmak için yazın

Borç-icra

Tek evinizi haczedemezler

fta May 01

Tek evinizi haczedemezler, tabi ki lüks bir ev değilse. Yıllarca didip durduğunuz ve tüm birikimlerinizi aktardığınız tek bir eviniz varsa onu icradan satamazlar.

Tek bir eviniz varsa haciz ile satamazlar

Düşünsenize; binbir zorlukla ev sahibi olmuşsunuz. Kah boğazınızdan kısmış,kah tatilinizi ötelemişsiniz. Tek gayeniz, ileride emekli olduğunuzda size normal şartlarda yetmeyecek olan emekli maaşınızın kira olarak vermemek için başınızı sokacağınız bir evinizin olması. Fakat bazen şartlar sizi bir şekilde bir şahsa veya bankaya borçlandırabiliyor ve siz de borcunuzu ödeme konusunda zorlanıyorsanız icrayla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Gerçi bu dünyanın sonu değil, zira sizin gibi milyonlarca insanın icra sorunuyla karşılaştığınızı bilmek belki içinizi ferahlatır.

Evet ne diyorduk; eğer yaşamınıza yetecek makul şartlarda mesken olarak kullandığınız bir eviniz varsa ki kanun buna “haline münasip ev ” diyor. (İcra ve İflas Kanunu 82. Madde – Borçlunun haline münasip evi haczedilemez)

İşte bu tek ev HACZEDİLEMEZ.

Fakat bi hususu atlamamakta fayda var; burada size tanınan hak tek bir ev için geçerlidir. Yani; birden fazla eviniz varsa, tek bir tanesi hariç diğerleri haczedilebilir.

Peki diyelimki mesken olarak kullandığınız eviniz haczedildi, bu durumda ne yapmanız gerekiyor?

Derhal haciz işlemini yapan icra dairesinin bağlı olduğu icra mahkemesine haciz işleminden itibaren (7) gün içinde (haczedilmezlik iddiası ile) dava açarak durumu ispat etmelisiniz. Böylece borçlu evin üzerindeki haczi kaldırmak durumunda kalacaktır.

Bu 7 gün konusu biraz karmaşık, çünkü kanunun haczedilemeyeceğini belirttiği bir konuda bir süre şartı koymuş olması kanunun kendi özüne aykırılık teşkil ediyor, bu açıdan avukat Reşir Onuk’a göre şikayetin süresiz olması gerekiyor ancak siz yine de 7 günü kaçırmamaya özen gösterin. Bunun dışında birkaç önemli noktaya değinmek gerekiyor: mesela eviniz çok lüks ise, bu durumda icra tarafından satılıp elde edilen parayla size uygun bir ev alınır, kalanı alacaklılarınıza verilir.

Lakin uygun ev diyorsak da örneğin şehrin merkezinde oturuyorsanız size şehrin dışındaki bir yerden ev alınamaz. Yani alınacak ev sosyal hayatınızın devam edebileceği şekilde bir yerde olmalıdır.

Evi banka kredisi ile ipotekli olarak aldı iseniz haczedilebilir mi?

Evinizi banka kredisiyle satın aldı iseniz ipotekli taşınmazlarda haczedilmezlik iddiası kabul görmemektedir. İşte o durumda bu ev sizin değil, bankanın evi gibi işlem görür ve satışında herhangi bir engel olmaz. Çünkü banka size o evi almanız için kendi parasını kullandırmıştır, dolayısıyla bir nevi siz borcunuzu ödeyene kadar o ev bankanın sayılır.

 

Tags: