Arama yapmak için yazın

Bilişim Suçları

İnternetten film indirmek yasak ve cezası yüksek

fta Nis 26

İndirdiğiniz Filmin Telif Hakkından Dolayı Hapis Yatabilirsiniz

İnternetten film indirmek yasak m ya da torrentten film indirme cezası var mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Yada ben indirmeden internetten film izliyorum cezası olur mu diye sorabilirsiniz.

Amerika’da sinema sanayisini destekleyen şirketlerin yıllık yaklaşık 43 milyar dolar aldığını düşündüğümüzde, bu sektörün dünya çapındaki hacminin ne kadar büyük olduğunu hayal etmek dahi zor geliyor. Şüphesiz bi sektör ne kadar çok kazanç getirirse, o sektörden yasadışı şekilde nemalanmak isteyen kişi ya da şirket sayısı da ona bağlı olarak artış gösteriyor.

Tabi bunların başında “file sharing” yani dosya paylaşma yani torrent programlarıyla bilgisayarlarına başta porno film olmak üzere çeşitli filmler indirenler, paylaşanlar veya çoğaltanlar geliyor. Özellikle bilgisayarlarına internetten film indiren kişiler, filmlerin telif haklarını elinde bulunduran şirketlerin başvuruları ile teknik takibe alınıyorlar. Çünkü IP numarasının bilgisayarın plakası olduğunu, radarın tıpkı hız yapan aracı plakadan belirlemesi gibi olduğunu bilmeyenler var. Telif hakkı olan bir ürünü bilgisayarına indiren kişilerin İP numaralarıyla tespit edilebileceklerini düşünemeyen milyonlarca kullanıcı var.

Türkiye’de 1 milyon kullanıcı takipte

Yakın tarihte global bir firma Türkiye’deki yaklaşık 1 milyon IP numarası hakkında yasal işlem başlattı. Şaka değil,tam 1 milyon IP numarası. Bu yüzbinlerce tekil kullanıcı demek. (Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 71. Maddesi – Lisansı yabancı bir şirkete ait filmin, müziğin veya belgenin izinsiz kullanılması veya kopyalanması suçtur).

Bu kişilerden kimliği ve adresi tespit edilenler, telif hakkı olan bir eseri izinsiz kullanmaları nedeniyle yargılanacaklar. Yargılamanın sonunda bir yılla beş yıl arasında hapis cezası veya adli para cezası alabilirler. Ayrıca; yine mahkemenin belirleyeceği şekilde telif haklarına sahip şirketlere telif ödemesi yapmak durumunda kalacaklar.

Diyelim ki; hakkınızda bu şekilde bir dava açıldı. Haliyle bilgisayarınıza el konuldu, incelendi ve sizin de indirdiğiniz anlaşıldı. Savunmanızı yaparken suç olduğunu bilerek bilgisayarınıza indirmediğinizi ve indirdiğiniz başka program veya belgelerle bunun da indiğini belirtin. Tabi kanunu bilmemek mazeret sayılmaz ilkesinden hareketle hakim sizin savunmanıza inanırsa.

Gelelim ne yapmanız gerektiğine; dijital ortamda dahi olsa her ürünün arkasında bir emek olduğunu, emek verilmiş bir ürünün de telif hakkının muhakkak olabileceğini, dijital ortamdan takip edilebileceğinizi ve bu yüzden buna göre hareket etmeniz gerektiğini unutmazsak bu tür sorunlarla da karşılaşmış olmayız.

Tags: