Arama yapmak için yazın

Bilişim Suçları Tazminat Davaları

İsminizi İnternetten Silmek İçin Ne Yapmalısınız?

fta Ağu 21

İsminizi internetten silmek çok kolay

Başta Google’dan isim silme olmak üzere tüm arama motorlarından adınızı kaldırmanın çözümü basit. İsminizi internetten silmek için veya Google’dan haber sildirmek için aynı metodu kullanabilirsiniz.

Arama motorlarından bilgiye erişmek anlamında hayatımızın vazgeçilmezi konumundalar. Gerek mobilden gerek masaüstü veya laptop bilgisayarlarından yaptığımız her aramayı bu arama motorlarını kullanarak yapıyoruz. Hatta bazen bunların olmadığı dönemleri hatırlamak oldukça zor geliyor. Gerçekten de devasa bir kütüphanenin parmaklarınızın ucunda olduğunu bilmenin konforu pek az şeyde olmalı.

Şüphesiz günümüzde arama motorları yalnızca kültürel bilgiye erişim için kullanılmıyor, aynı zamanda
kişisel bilgilere erişmek için de başvurulan en değerli bilgi aracı durumunda. Bizler birebir
bilgilerimizi paylaşmasak da arama motorları bize ait verileri bi şekilde çekerek kendi
bünyesinde listelenmesini sağlayabiliyor ki bu da onları hem çok çekici hem de vazgeçilmez
kılıyor. Fakat bazen burada bulunan bilgilerden rahatsız olduğumuz da olabiliyor.

Unutulma Hakkı Nedir?

İşte bu noktada bu bilgilerin silinmesini istiyoruz ama bunu nasıl yapmamız gerektiği konusunda tam
anlamıyla bilgi sahibi değiliz. Bunun için ilk olarak; arama motorlarının Türkiye’deki temsilciliklerine internet üzerinden yazılı olarak başvurmanız gerekir ancak büyük ihtimalle sizi hangi web sitesinde içeriğiniz varsa onlarla iletişime geçerek bilgilerinizi sildirmenizi önerecek ve devamında zaten bir süre sonra yapılacak aramalarda çıkmayacağınızı belirtecektir. Normalde arama motorları suç niteliğinde olan ve zarar veren içerikleri kaldırır. * Buna “unutulma hakkı” denir.

İsminizi internetten silmek için hangi mahkemeye başvurmalısınız?

Tabi bunun için elinizde mahkeme varsa bu husus, süreci hızlandıracaktır. Bunun için başvuracağınız mahkeme sulh ceza mahkemesidir.

İsminizi internetten silmek veya kaldırmak için gittiğiniz *mahkeme duruşma yapmadan, sadece dosyayı inceleyerek üç gün içinde talebinize gerekli karar verir.

Şayet elinizde mahkeme kararı yoksa ve kişisel verilerinizin arama motorlarında paylaşılmasını istemiyorsanız, arama motoru aleyhine, kişisel bilgilerinizi izniniz dışında kullandığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bu suç duyurusunu da fiili veya faili öğrendikten sonra 6 ay içerisinde, suçun işlendiği yerden sorumlu polis merkez amirliğine veya suçun işlendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı olarak bildirmelisiniz.

Diyelimki suç duyurusunda bulundunuz ama buna rağmen arama motoru kişisel verilerinizi kaldırmadı. Siz de bu hukuka aykırı eylemi nedeniyle zarar gördünüz. İşte elinize mis gibi bir tazminat davası açma fırsatı geçti.  (Türk Borçlar Kanunu – Manevi Tazminat)

Tazminat davası nereye açılır?

Geçti geçmesine de davayı nerde ve ne zaman açacaksınız ? Tabiki arama motorunun Türkiye
temsilciliğinin bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesinde. (Türk Borçlar Kanunu 72.
Madde – Zamanaşımı)

Zamanaşımı süresi kaç yıldır?

Unutmayın; bu davayı fiili ve faili yani suçu ve yapanı öğrendiğiniz tarihten itibaren 2 yıl içerisinde, her halükarda ise olayın meydana geldiği tarihten itibaren 10 yıl içerisinde açmalısınız.

Püf noktası

Bu şekilde bir davayı açarken dikkat etmemiz gereken husus şu olmalıdır; günümüzde örneğin Google bünyesinde birçok farklı oluşumu barındırıyor ve siz onlardan hangisine üye olursanız olun, bir şekilde üyelik sözleşmesi imzalamak durumunda kalıyorsunuz. İşte o sözleşmenin içerisinde bilgilerinizin arama motorlarında kullanılabileceğine dair izni kendi elinizle veriyorsunuz. Haliyle bu sözleşme arama motorunun şirketini size karşı haklı duruma getirmiş oluyor. Bu sebeple; imzaladığınız her sözleşmeye dikkat edin ve mesela Google’dan para kazanacağım derken bir de zarara uğramayın.

 

Yönergeler

* (T.C. Anayasası 20. Maddesi – Özel Hayatın Gizliliği :  Herkes, kendisiyle ilgili kişisel
verilerin korunmasını isteme, kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu
verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları
doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenme haklarına sahiptir.)

** (İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN’un 9. Maddesi – İçeriğin Yayından Kaldırılması Hakkı – kişi onbeş gün içinde yerleşim yeri sulh ceza mahkemesine başvurarak, içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebilir.)

Tags: