Arama yapmak için yazın

Bilişim Suçları

Oyun karakteri çalana ceza var

fta Ağu 22

Sanal oyun karakteriniz çalınırsa ne yapmalısınız?

Bu işin maddi boyutu o kadar yükseldi ki oyun karakterleri çalınmaya ve oyun karakteri çalana ceza uygulanmaya başladı. Başta kardeşim olmak üzere, sanal oyunların özellikle gençlerin hayatlarının ayrılmaz bir parçalası olduğunu kabul etme gerekiyor. Oldukça farklı yapılarda olan sanal oyunların bazıları; kendi içlerinde aktif bir pazar yaratarak oyundaki karakterlerin ve item denilen değerli parçaların satışına dair ciddi bir kazanç ve gelir kapısı oluşturmakta. Bu durum bilgisayar korsanlığı yani hackerlık yapmaya çalışan bazı kişilerin de iştahını kabartmakta. * Hal böyle olunca birilerinin oyun şifreleri kırılarak emek veya para harcadığı sistemi boşaltılmaktadır. Bunu teorik olarak banka hesabı boşaltmaya benzetebilirsiniz. 

Oyun karakteri çalınanlar önce bunları yapmalı

Oyun oynayanlar ve bu konuda mağduriyet yaşayanlar ne demek istediğimi kolayca anlıyordur. Sizin başınıza böyle bi durum geldiğinde ne yapmanız gerektiğine gelince; öncelikle adli kurumlara başvurmadan aşağıdaki işlemleri yapmanız çözüm sürecini hızlandıracaktır:

-Site yönetimi ile mesajlaşarak çalınan oyun karakterinizi bildirin ve sorununuzu çözmelerini rica edin. Eğer çözüm alamazsanız bir şikayet dilekçesi hazırlamanız gerekecek. Bu dilekçede yaşadığınız sorunu anlatın. Ayrıca dilekçenize online olarak oynadığınız oyun sitesinin web adresini, kullanılan ID adını ve karakterinizin bilgilerini fotokopi çıktısı alarak ekleyin ve doğruca gidip suç duyurusunda bulunun.

Oyun Karakteri Çalana Suç duyurusunu nereye ve ne zaman yapmalısınız ?

Oyun karakteri çalana suç duyurusu bir an önce yapılmalı. Suçun işlendiği yerden sorumlu Polis Merkez Amirliğine veya suçun işlendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılığına, suçu veya buna sebep olan kişiyi öğrendikten sonra ***6 ay içerisinde yazılı olarak başvuruda bulunmanız gerekecek. Bakın bu süre hak düşürücü bir süre,eğer süreyi kaçırırsanız yandı gülüm keten helva diyebilirsiniz.

Ne kadar ceza alır?

Oyun karakteri çalana ne olur diye merak ediyorsunuz biliyorum. Eğer bir kişi; size ait bilgileri hukuka aykırı olarak ele geçiriyorsa veya yayıyorsa ya da bir başkasına veriyorsa, bir yılla üç yıl arasında hapis cezası alır. Gerekçesi de dediğimiz gibi; sizin kişisel verilerinizin sizden izinsiz alınmasıdır ve oyun karakteriniz artık sizin kişisel veriniz halindedir. Bu kişi aynı zamanda bilişim sistemine girme” suçu da işlemiştir. Çünkü sizin hesabınıza girmiş ve orada bir süre bulunmuştur, dolayısıyla bundan dolayı da ceza alacaktır. Bu ceza da bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasıdır. Gördüğünüz gibi suçu işleyen kişi bir hareketle kanunun birden fazla maddesini ihlal etmiş oluyor.Hakim burada her suçu ayrı ayrı değerlendirip, hangi suçun cezası en ağırsa o suçtan ceza veriyor. Tabi bir de olayın maddi zarar durumu var.

Biliyorsunuz ki; zararınızı ispat edebildiğiniz her durumda,size zarar verenden tazminat talep etme hakkınız var. Yeterki bu kişinin kim olduğu ispatlanmış olsun. Velevki bu kişi tespit edildi; bu durumda davanızı zarar veren kişinin yerleşim yerinde bulunan Asliye Hukuk Mahkemesinde açmanız gerekecek. Hakim zararınızın boyutu için bilirkişi atayacak, bilirkişinin raporu sonrasında hakimin ne kadar tazminat ödenmesi gerektiğine karar verecektir.

Bir daha belirtelim; bu davayı fiili ve faili yani suçu ve yapanı öğrendiğiniz tarihten itibaren 2 yıl içerisinde, her halükarda ise olayın meydana geldiği tarihten itibaren 10 yıl içerisinde açmalısınız

 

*(Türk Ceza Kanunu 136. Madde-Verileri Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirme Suçu)

** (Türk Ceza Kanunu 135, Madde -  Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir)

***(Türk Ceza Kanunu 73. Madde- Şikayete Bağlı Suçların Süresi)

****(Türk Ceza Kanunu 243. Madde -  Bir bilişim sistemine hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir)

*****(Türk Ceza Kanunu 44, Madde - Fikri İçtima)

******(Türk Borçlar Kanunu’na göre; haksız fiilden dolayı gördüğünüz zararın giderilmesi için tazminat davası açabilirsiniz. )

*******(Türk Borçlar Kanunu 72. Madde - Zamanaşımı)
Tags: