Arama yapmak için yazın

Borç-icra

İcra Takibine İtiraz ve İcra Durdurma I Herkese Hukuk

fta Nis 24

İcra Takibine İtiraz ve İcra Durdurma

İcra tebligatı geldikten sonra neler olur? İcra takibine itiraz ve icra durdurma nasıl yapılır? İşte bir icra tebligatı alan kişinin en çok merak ettiği sorular bunlar. Avukat Reşit Onuk diyor ki; İcra takibinde tebligat geldikten sonra iki yolunuz olduğunu bilmelisiniz. Ya icra borcunuzu kabul edip ödersiniz ya da süresinde itiraz edip icrayı durdurabilirsiniz. Peki bu işlemler nereye ve nasıl yapılacak?

Eve geldiniz, anneniz-babanız-kardeşiniz-eşiniz veya çocuğunuz elinde bir zarfla sizi karşıladı. Eğer; “Aman Tanrı’m bu utancı kimse bilmemeli” diye düşünüyorsanız; ilk olarak, tebligata ilk defa gördüğünüz bir cisim gibi davranın. Sanki borçla uzaktan yakından alakanız yokmuş anlamındaki ifadenizi takının, sonra yavaş yavaş tebligatla göz kontağı kurun. Hissediyorsunuz değil mi?

İcra Takibine İtiraz ve İcra Durdurma Nasıl Yapılır?

İcra İflas Kanunu 61, Madde – Ödeme emri borçluya takip talebinden itibaren 3 gün içinde tebliğ için gönderilir. İcra takibi bir belgeye dayanıyorsa, belgenin tasdikli bir örneği ödeme emriyle birlikte borçluya gönderilmelidir. Büyük ödül kesinlikle o tebligatın içinde. Kimselere belli etmeden duygudan duyguya geçiş yaptığınız o ilk dakikayı atlattıktan sonra kimseler farketmeden içini açıp bakın. Evet; nur topu gibi bir borçla karşı karşıyasınız, üstelik prematüre filan da değil. Artık önünüzde iki yol var; ya İcra İflas Kanunu 60. Madde – Tebligatın teslim alınmasından itibaren 7 gün içinde ödemenin yapılması gerekir.

AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİ GENEL HÜKÜMLERİ

1. Madde’ye göre; bu sürede ödeme yapıldığında vekalet ücretinin %75’i ödenir. Borcu kabul edip güzel güzel ödemeli ya da itiraz etmelisiniz. (İcra İflas Kanunu 62. Madde – Ödeme Emrine İtiraz)

 

İcra takibine itiraz süresi

Eğer itiraz edecekseniz önünüzde 7 gününüz var ve bu süre tebligatı teslim aldığınız günün ertesi günü başlar. Eğer; itirazın son günü tatil gününe denk gelirse, bu durumda onu takip eden ilk iş günü son gün olarak kabul edilir. Farzı misal itiraz ettiniz; bu durumda neye itiraz etmeniz gerektiğini iyi bilmeniz gerekir.

İcra takibine itiraz nereye yapılır ve icra nasıl durdurulur?

Başlıca itiraz çeşitleri- borca itiraz – faize itiraz – icra müdürlüğünün yetkisine itiraz-imzaya itiraz-zamanaşımı itirazıdır. İtirazı; yaşadığınız yerdeki nöbetçi icra müdürlüğüne yazılı veya sözlü yapabilirsiniz. Onlar da itirazınızı aldıklarında bunu elektronik sistemden hemen dosyaya gönderecekler. (İcra İflas Kanunu 66. Madde – İtirazın hükmü; süresinde itiraz etmeniz halinde icra takibi duracaktır. Devamında alacaklı itirazın kaldırılması talebinde bulunmalı veya itirazın iptali davası açmalıdır.) Eğer doğru sürede itiraz ettiyseniz o andan itibaren icra takibi duracak.

Unutmayın; gelen tebligatı ve kimliğinizi yanınıza almanız itirazınız açısından çok önemli.

Meraklısına ilgili kanun hükümeleri

00:34 İcra İflas Kanunu, 61. Madde – Ödeme emri borçluya takip talebinden itibaren 3 gün içinde tebliğ için gönderilir. İcra takibi bir belgeye dayanıyorsa, belgenin tasdikli bir örneği ödeme emriyle birlikte borçluya gönderilmelidir.

00:52 İcra İflas Kanunu, 60. Madde – Tebligatın teslim alınmasından itibaren 7 gün içinde ödemenin yapılması gerekir. Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Genel Hükimleri 11. Madde’ye göre; bu sürede ödeme yapıldığında vekalet ücretinin %75’i ödenir.

01:03 İcra İflas Kanunu, 62. Madde – Ödeme Emrine İtiraz.

01:41 İcra İflas Kanunu, 66. Madde – İtirazın hükmü; süresinde itiraz etmeniz halinde icra takibi duracaktır. Devamında alacaklı itirazın kaldırılması talebinde bulunmalı veya itirazın iptali davası açmalıdır.

Tags: