Arama yapmak için yazın

Borç-icra

Hukuk bürosu SMS ile beni taciz ediyor

fta Şub 13

Bildiğiniz gibi; ülkemizde bazı evhamlı alacaklılar, borçluyu taciz ederek alacağına kavuşmayı ümit eder.    Hepimiz şu konuda hemfikiriz sanırım; “eğer bir insanın ödeme durumu varsa zaten borcunu öder ama ödeme niyeti yoksa ciğerini de sökseniz alamazsınız.” Alacaklının hukuk bürosu SMS ile beni taciz ediyor diyen kişi sayısı gün geçtikçe artıyor.

Ama bir de; ödeme niyeti olmasına rağmen durumu olmayan kişiler var ki; işte onlar bu tacizlerden dolayı başka yere borçlanıp, taciz eden alacaklının borcunu ödemeye çalışır. Yani; bir mağduriyeti giderirken başka bir taraftan açıkta kalır. Nedeni de; hep şu utanma belası dediğimiz, onurlu insan için bıçak sırtı olan durum.

Avukat Bürosundan İcra tehdidiyle gönderilen SMS’ler

İşte bazı avukatlık büroları da tam olarak bu kişileri gözüne kestirmiş durumda. Bu bürolar, borçluyu hergün mütemadiyen arayarak ya da mesaj göndererek psikolojik baskı altına alır. Hatta bunların arasında hızını alamayıp borçlunun akrabalarına da ulaşan avukatlar var. Haliyle; borçlu da bu baskıya dayanamaz ve gidip başkasına borçlanır, haliyle daha da zor duruma girer. Nasıl girmesin; bu bürolar; çilingirle eve girip eşyaları haczedeceğini söyleyince, yetmedi hapis cezası temalı mesajlar gönderince, kanunu tam bilmeyen borçlu da korktukça korkar ve elinde avucunda ne varsa vermeye hazır konuma gelir. 

Hukuk Bürosundan İcra tehdidiyle gönderilen SMS’lere ceza

Bu zulmün boyle kalmayacağı belliydi. Sonunda Reklam Kurulu, bu tarz mesaj gönderen bir avukatlık bürosuna emsal niteliğinde 31.176 lira para cezası kesti. (TİCARİ REKLAM VE HAKSIZ TİCARİ UYGULAMALAR YÖNETMELİĞİYani bu kararla; SMS’lerin ‘taciz etmek  anlamına geldiği tescillenmiş oldu.

Hukuk bürosu SMS ile beni taciz ediyor diyerek nereye ve nasıl şikayet edebilirsiniz?

Demekki; bir avukatlık bürosu, size aynı konuda birkaç kez mesaj gönderirse hemen Ticaret Bakanlığı’nın web sitesinde bulunan “e-işlemler” bölümüne girerek “ticari elektronik ileti şikayet sistemi”ne e-devlet şifrenizle girerek şikayetinizi mümkünse görsellerinizle birlikte belirtip ”Reklam Kurulu’na şikayette bulunacaksınız. Eğer e-devşet şifreniz yoksa, bulunduğunuz ildeki ticaret il müdürlüğüne fizik olarak da başvuru yapabilirsiniz. 

Yine, avukatın bağlı olduğu baroya veya Barolar Birliği’ne de başvurabilirsiniz ama; kuvvetle muhtemel başvuru için ödeme talep ederler. Tüm bunların dışında, eğer taciz nedeniyle korktuğunuz için gidip başka bir yere borçlandıysanız ve borcunuz arttıysa, psikolojiniz bozulduysa, borcunuzdan akrabalarınız haberi olduğu için itibarınız zedelendiyse; buna sebep olan avukatın aleyhine  Asliye Hukuk Mahkemesi’nde tazminat davası açabileceğiniz gibi ‘Kişilerin huzur ve sükunu bozma gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda da bulunabileceğinizi unutmayın.

YÖNERGELER

(Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarının 4. maddesi “Avukat, mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmak zorundadır.)

(Türk Borçlar Kanunu – Haksız Fiilden Kaynaklanan Manevi Tazminat)

(Türk Ceza Kanunu 123. Madde – Kişilerin huzur ve sükununu bozma suçu)

Tags: