Arama yapmak için yazın

Borç-icra

Avukat Borcum İçin Eve Yazı Gönderdi, Ne Yapmalıyım?

fta Şub 11

Avukat Borcum İçin Eve Yazı Gönderdi Almalı Mıyım? 

Verilere göre ülkemizdeki avukat sayısı 110,000’i aşıyor. Son 9 yılın ortalama verilerine bakıldığında Türkiye’de hukuk fakültelerinden mezun, mesleğini yapsın veya yapmasın avukatlık ünvanına sahip 117,689 kişi var. Buna kayıtlı olup mesleğini yapmayan avukatlar da dahil ki bunlar toplamın dörtte biri oranında. Her ihtimale karşı 750 kişiye bir avukat düşüyor ve avukat sayısının önlenemez artışı devam ediyor. Sayı arttıkça nitelik, mesleğe aidiyet ve etik değerlere saygı azalıyor. Hele ki avukat borcum için eve yazı gönderdi diyen ve panik yaşayan kişiler için durum daha zor.

AVUKAT BÜROSUNDAN YAZI GELMESİ NE DEMEKTİR?

 2019 Verilerine göre Türkiye’deki aktif icra dosyası sayısı 20 Milyonu geçmektedir. Hal böyle olup ortalık raflar dolusu icra dosyasından geçilmediğinde; siz de borçlu doğan her birey gibi; avukat bürolarından gelmesi muhtemel yazılarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yazılar genelde; taraflar arasındaki anlaşmazlığın dava açılmadan çözülmesi için gönderilir. * Dolayısıyla avukat borcum için eve yazı gönderdi diyorsanız sebebi işte budur.

Avukat burada iyiniyet gösterir ve dava açılması halinde alacağı vekalet ücretinin bir kısmından feragat etmeye hazır olarak, sorunun giderilmesine odaklanır. Nihayetinde sorunu dava açılmadan çözebilirseniz, mahkemelerin iş yükünü de azaltmış olursunuz.  Zaten arabuluculuk sisteminin de **ortaya çıkmasının nedeni tam olarak budur. Siz şunu bilin; eğer avukat ofisinden size bi yazı gelirse, buna cevap vermek zorunda değilsiniz ama cevap vereceksiniz de bi avukattan yardım almanız daha iyi olacaktır.

HUKUK BÜROLARI İCRA AÇMADAN YAZI GÖNDEREBİLİR Mİ?

Bunun dışında; bazı hukuk büroları; icra dosyası açtıktan sonra borçluya uyarı anlamında yazı gönderirler. Nedeni de; çoğunlukla faiz indirimine yöneliktir. Bunda bir sorun yok ancak; henüz icra dosyası açmadan da bu tür yazıları gönderen hukuk büroları var. Bu bürolar, alacak miktarına faizleri ve yasal vekâlet ücreti de ekleyerek size yazı gönderir.

İCRA DAVASI AÇMADAN AVUKAT SİZE YAZI GÖNDERİRSE SUÇ İŞLER

Buraya çok dikkat! Avukat borcum için eve yazı gönderdi ama icra açmadı diyorsanız avukat burada suç işliyor. Nasıl mı? *** Çünkü, icra takibi açılmadan vekâlet ücreti talep edilemez. Avukatın ancak icra dosyasına vekalet eklerse, vekalet ücretine hak kazanır.

Nihayetinde; her birey hayatını idame ettirme gayretinde ve vahşileşen yaşam şartlarında bazıları bunu sürdürebilmek için etik değerlerini yok sayabilmekte. Sonuçta ekonomi kötüye gittikçe kurumlar, şirketler, bankalar veya alacaklılarını alamayanlar, avukat marifetiyle borçlulardan tahsil yoluna gitmeye çalışıyorlar. Toplumun avukatı kötü insan gibi görmesi hep bundan. Garip şekilde kimse alacaklıyı kötü bilmez.

 

Yönergeler

*Avukatlık Kanunu 35. Madde – Avukatlar dava açılmadan veya dava açılmış olup da henüz duruşma başlamadan önce kendilerine intikal eden iş ve davalarda, tarafların kendi iradeleriyle istem sonucu elde edebilecekleri konuları müzakere kaydıyla, müvekkilleriyle birlikte karşı tarafı uzlaşmaya davet edebilirler

 

**Arabuluculuk, tarafların, dava konusu olmuş veya olabilecek bir sorunu mahkemeye başvurmadan arabulucu nezaretinde değerlendirip çözmeye çalıştıkları bir süreçtir.

***Avukatlık Kanunu 164. Madde – Avukatlık Ücreti

 

 

Tags: