Arama yapmak için yazın

Genel Tüketici Hakları

Hesap İşletim Ücreti İadesi İçin Nereye ve Nasıl Başvurulur?

fta May 18

Hesap işletim ücreti nedir ve neden alınır  ?

Bu konuda doğru bir açıklama için öncelikle hesap işletim ücretinin ne olduğuna ve neden alındığına bakmak gerek. Bankalar, vadesiz hesap açtıkları müşterilerinden hesap açma ve kullandırma karşılığında bir bedel alırlar.* Evet doğru bildiniz; bu bedelin adı hesap işletim ücretidir. Bankalar normal şartlarda bu ücreti sizden periyodik olarak alıyolar-dı. Ancak verilen hukuk mücadelesinin sonunda **nihayet şahıs hesaplarından bu ücretin alınamayacağına karar verildi.  Bu karar ile hesap işletim ücreti iadesi yapılacağına hem de 10 yıl geriye dönük şekilde iade talep edebileceğinize hüküm verildi.  

10 yıllık Hesap işletim ücreti iadesi nasıl geri alınır?

Şimdi birçoğunuz şunu düşünüyordur; tamam da hesap işletim ücreti iadesi için nasıl ve nereye başvuracağım, bankalardan hesap işletim ücreti iadesi nasıl alınır, hesap işletim ücretini geri almak için dilek nasıl hazırlanır nereye verilir ? Hemen aydınlatalım;  

  1. Önce banka müşteri hizmetleri yolunu deneyip işletim ücretinin tamamının geriye dönük iadesini isteyin.  
  2. Eğer sonuç alamazsanız; banka genel merkezine PTT yoluyla iadeli taahhütlü bir dilekçe gönderin. Dilekçenizde hesap bilgilerinizi ve talebinizi belirtin. İmzalayıp kimlik fotokopinizi de eklemeyi unutmayın. Ayrıca bunu noterden ihtarname çekerek de yapabilirsiniz ama bu masraflı olduğundan pek tercih edilen bir yöntem değil.
  3. Diyelimki; banka başvurunuzu reddetti veya hiçbir işlem yapmadı, vakit kaybetmeden Tüketici Hakem Heyetine başvurun. Bu konudaki detaylı bilgiyi Tüketici Hakem Heyetiyle ilgili videolarımızda veya bu sayfamızda bulabilirsiniz.

Hesap işletim ücretinin bir daha alınmaması için birşey yapılabilir mi?

Gelelim; bu ücretin sizden bir daha alınmaması için ne yapmanız gerektiğine. Üzülerek belirtiyorumki; bu konuda hukuk bile çaresiz. Onlar kesecek, biz iadesini talep edeceğiz. Onlar vermeyecek, biz hakem heyetine başvurucağız. Bunun başka çaresi yok.

 

 


 

*FİNANSAL TÜKETİCİLERDEN ALINACAK ÜCRETLERE İLİŞKİN USÛL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK 13.Madde.)

**(DANIŞTAY 15. DAİRESİ, 2014/9570 Esas, 06/02/2018 Gün ve 2018/1194 Karar)

Tags: