Arama yapmak için yazın

Genel Tüketici Hakları

Banka Kredi Kartı Aidatı Alamaya Devam Ediyorsa Ne Yapabilirsiniz?

fta May 14

Banka kredi kartı aidatı kesmeye devam ediyorsa ne yapmalısınız?

Bankaların kar amacı güden kuruluşlar olduğunu ve sizden yıllık aidat almalarının onların doğasında olduğunu biliyorsunuz. Yani banka elinden geldiğince sizden kredi kartı kullanımına ilişkin yıllık kredi kartı aidatı alır. Ancak özellikle kredi kartı aidatlarının iadesi konusunda yoğun başvuru olunca, bu duruma bir düzenleme getirildi.

Buna göre; *eğer banka yıllık aidatı olan bir kredi kartı veriyorsa; yıllık aidatı olmayan bir kart çeşidi de sunmak zorunda.

Bundan ne anlıyoruz; hali hazırda aidat ödediğiniz bir kredi kartınız varsa, bankaya başvurarak, size aidatı olmayan kredi kartı vermesini talep edebilirsiniz. Banka bu talebinizi en kısa zamanda yerine getirmezse yönetmeliğe aykırı hareket etmiş olur.

Aidatsız banka kredi kartı başvurusu

Varsayalım banka talebinizi yerine getirmedi, bu durumda yapacağınız işlemler sırasıyla şu şekilde olmalıdır;

  1. Banka genel merkezine durumu bildirmek
  2. Sonuç alamazsanız; elbette tüketici hakem heyetine başvurmak.

Çoğumuz böylesi küçük meblağlarla uğraşmak istemiyor, sonuçsuz görüşmeler veya uzun süren tüketici hakem heyeti sonuçlarını beklerken yorulmak istemiyoruz. Banka da bunu çok iyi biliyor. Yapılan haksızlık karşısında yorulmadan sesimizi çıkarttıkça kazanan biz olacağız.

Kredi kartı borcum var aidatsız banka kredi kartı alabilir miyim?

**Diyelimki; bankadan kredi kartı alacaksınız ve aidatsız olacak şeklide başvurdunuz fakat bu başvurunuz reddedildi. İşte banka bu reddettiği başvurunuza istinaden size yıllık aidat ücreti olan bir kredi kartı verme uyanıklığına gidemez.  

Ya da mevcut kredi kartınızın borç bakiyesi var diye aidatsız kredi kartı talebinizi reddedemez. Eğer reddederse, siz eski kartınıza dair olan borcunuzu ödediğiniz sürece sizden aidat alamaz.

Kredi kartı aidatı iadesi için ne yapabileceğinizi öğrenmek için buraya tıklamanız yeterli. 

 


*(Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik 11. Maddesi – Kart çıkaran kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır.)

**(Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik 11. Maddesi –  Finansal tüketiciler tarafından yapılan ücretsiz kredi kartı başvurularının kuruluşlarca reddedilmesi hâlinde, bu başvuruya istinaden yıllık üyelik ücreti olan kredi kartı verilemez.)

***(Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik 11. Maddesi – Finansal tüketicinin kredi kartı iptal talepleri, ilgili kredi kartıyla ilişkilendirilen herhangi bir borç bakiyesi bulunduğu gerekçe gösterilerek reddedilemez. Bu şekilde iptal edilen kredi kartlarının borç geri ödeme dönemlerinde yıllık üyelik ücreti tahsil edilemez.)

Tags: