Arama yapmak için yazın

YSK Seçim Özel

Oylar hangi durumda geçerli, hangi durumda geçersiz sayılacak?

fta Nis 05

Özellikle son seçimlerde nefes kesen bir yarış var. Oylar tekrar tekrar sayılıyor. Oylar hangi durumda geçerli, hangi durumda geçersiz sayılacak konusunda kafalar karışık.Oysa kanunlar çok açık.

Seçimlerde oylar zarflar açılırken yada okunurken yırtıldı ise geçerli midir geçersiz mi? Oy pusulası lekelenmişse, bazı yerler elle yazıldı ise muhtar yada ihtiyar pusulalarına evet yada tercih mührü basıldı ise aynı adayın adı birden fazla yazıldı ise seçimde kullanılan oy geçerli midir geçersiz mi? Aklınızı kurcalayan birçok soru olabilir.

Seçimlerde oylar hangi durumda geçerli, hangi durumda geçersiz sayılacak?

Seçmenimizde  oy verirken bir heyecan peydah olduğu için,oy sayımı esnasında  çeşitli seçim zarfı ve pusulasıyla karşılaşmak mümkün olabiliyor.Bunlardan bazıları geçersiz sayılırken bazıları geçerli olabiliyor. Mesela;zarf  açıldığında veya oy okunurken yırtıldıysa, Yine zarfın bir kısmı bütünlüğü bozulmadan kazara yırtıldıysa yada oy pusulası özel bir amaç olmaksızın yanlışlıkla lekelenmişse veya birlikte yazılan oy pusulası üzerinde ihtiyar heyeti isimleri çizilip yerine o seçim çevresinde seçilecek sayı kadar kişi veya daha az kişi elle yazıldıysa geçerli kabul edilir. Ayrıca  “Aza” ve “Üye” kelimeleri yazıldıysa, Muhtar ve ihtiyar heyeti üyeliği seçiminde oy pusulalarına “EVET” veya “TERCİH” mührü basıldıysa, aynı adayın ismi bir oy pusulasında birden fazla yazıldıysa veya Oy pusulasına muhtar adayının yanında tek ihtiyar heyeti üyesi adayı yazılmış olması durumlarında da kullanılan oylar geçerli kabul edilir.

Tags: