Arama yapmak için yazın

Bilişim Suçları

Kripto Paraya Kim El Koydu ve Neden?

fta May 31

Birkaç gündür aldığımız en yoğun soru bu; Kripto paraya kim el koydu, MASAK hangi kanuna dayanarak bitcoinlere el koydu? Bu nasıl olabilir,  yasal bir işlem mi, mümkün mü. Özellike Twitter’dan Selcoin bu konuda attığı şu twit’i görünce Av. Reşit Onuk ve herkesehukuk.com ekibi olarak yardımcı olmak istedik;

 

Peki Bitcoin yatırımı yapmak riskli mi? MASAK Nedir?

Öncelikle bilmeyenlere şunu söyleyelim Bitcoin’lere el koyulmadı, bloke koyuldu. 

Kripto Paraya Kim El Koydu ve Neden?

Masak; Mali Suçları Araştırma Kuruludur. MASAK Başkanı ise Hayrettin Kurt’tur.

Şubat ayında kanunda güncelleme yapılmıştır. İlgili kanun maddesinde şüpheli işlem bildirim rehberinde açıklandı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı ŞÜPHELİ İŞLEM BİLDİRİM REHBERİ’nde kripto paralar için şöyle deniliyor;

Müşteri hesaplarından kripto para alımı amacıyla yurtiçi ve yurtdışı kripto para borsalarına ya da gerçek veya tüzel kişi hesaplarına müşteri profiline uymayacak sıklık ve tutarda para transferi yapılması yeralır.

Bu tür para alımlarında/transferlerin yükümlüler nezdinde veya bunlar aracılığıyla yapılan veya yapılmaya teşebbüs edilen işlemlere konu mal varlığının yasa dışı yollardan elde edildiğine veya yasa dışı amaçlarla kullanıldığına dair herhangi bir bilgi, şüphe veya şüpheyi gerektirecek bir hususun bulunması hâlinde bu işlemlerin, yükümlüler tarafından Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığına bildirilmesi zorunludur.

Aksi taktirde “suç gelirlerinin aklanması ve teröre finansman” anlamında suç teşkil eder.

MASAK Başkanı ise Hayrettin Kurt, bu konuda sert tedbirler uygulayacaklarını, konunun üzerinde ciddi bir şekilde duracaklarını, suçlulara ciddi para cezaları geleceğini daha önce de açıklamıştı. Şimdi şunları söyledi;

Türkiye’de kripto para borsaları, bankalar üzerinden transfer yapıyor. Bankalarla işbirliğimiz kesintisiz sürüyor. Çok sıkı tutuyoruz, yetkilerimiz var. Yükümlülük denetimi yapacağız. Kripto para konusunda az işlem bildirimi gönderenlere ilişkin, denetim elemanlarını sistemli göndereceğiz. Bu konuda ihmali olanlara ağır para cezaları gelecek.

 Bilişim suçları hakkında daha farklı bilgiler edinmek ister misiniz?

Tags: