Arama yapmak için yazın

Genel Tüketici Hakları

Kredi Kartı Aidatı İadesi İçin Ne Yapabilirim?

fta Nis 08

Kesilen Kredi Kartlarının İadesi İçin Ne Yapmalıyım ?

Kredi kartı aidatlı iadesi önemli bir konu. Yıllarca bankanızla yaşadığınız tamamen duygusal olan ilişkinin devamı için bankanın her yıl sizden kredi kartı aidatı ismiyle aldığı ücretler artık zorunuza gitmeye başladıysa bu ilişkide kötü giden birşeyler var demektir. Kimbilir. Belki de kredi kartı aidatının ve dayanağının ne olduğunu öğrendiniz ve böyle bir ilişkiyi istemediğinizi farkettiniz.

Öyleyse vakit bankanıza “bu aşkın katili sensin,teslim ol suçlusu sensin” minvalinde bi gönderme yaparak sizden haksız şekilde alındığını düşündüğünüz zalim aidatların iadesini talep etme vakti.  Öncelikle bankanızla aranızda kalan o son duygusal durumun hatırına müşteri hizmetleriyle irtibata geçerek talebinizi kanunlar çerçevesinde belirtin. Çok büyük ihtimalle gün içerisinde aynı şeyi tekrar etme konusunda uzmanlaşmış olan müşteri temsilcisi size o aidatın iade edilemeyeceğini söyleyecektir.  Öyle ya ! Aranızda bir sözleşme imzalayarak bir nevi bankayla gönül bağı kurmuşsunuz, bankayı öylece yüzüstü bırakırsanız bu durumda size bir ödeme yapmayacağını biliyor olmalısınız.Ancak kabul etmek gerekirki; bazı bankalar bu konuda hassas davranıp müşterinin talep ettiği aidatları iade ediyor ama devamında fark edilmiyorsa yine kesiyor.

Bankanın Müşteri hizmetleri kredi kartı aidatınızı iade etmiyoruz dedi ise

Neyse; ne demiştik, büyük ihtimalle bankanın müşteri hizmetlerinden talep ettiğinizi bulamayacaksınız. Bu durumda doğrudan genel merkezle iletişime geçin.  Eğer bi çılgınlık edip genel merkezle işinizi çözmeye kalkarsanız o zaman da “Çıldırmaya az kaldı doktorum nerde” sözlerini mırıldanmaya başlayabilirsiniz.

Herşeyden önce şunu bilin; (Türk Borçlar Kanunu’nun 146. maddesi – Kanunda aksine bir hüküm bulunmadıkça, her alacak on yıllık zamanaşımına tabidir.) Normalde 10 yıl geçmişe dönük olarak kredi kartı aidatlarınızı talep edebilirsiniz. Ancak burda önemli bir husus var. Kredi kartı aidatı iadesine ilişkin başvurular çoğalınca, hükümet yeni bi düzenleme getirdi ve (FİNANSAL TÜKETİCİLERDEN ALINACAK ÜCRETLERE İLİŞKİN USÛL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK EK-1 de Yıllık Aidat Ücreti olarak geçmekte)2014 yılı itibariyle bu aidatın alınabileceğini resmileştirdi 🙂 Dolayısıyla 2014 yılı öncesindeki kredi kartı aidatları ile 2014 sonrası aidatları için farklı yol izlemeniz gerekecek. Bu konuya da başka bir videoda değineceğiz.

Sonuçta; öncelikle bankanızdan kesilen kredi kartı aidatlarının iadesini istemelisiniz. Bunun için size gelen hesap ekstresine karşı en kısa sürede itiraz dilekçenizi doldurarak iadeli taahhütlü posta ile PTT’den banka genel merkezine göndermelisiniz. itirazınız banka tarafından reddedilirse veya işlem yapılmazsa, bu durumda Tüketici Hakem Heyetine başvurmanız gerekir. Bu konudaki detaylı bilgiyi Tüketici Hakem Heyetiyle ilgili videolarımızda bulabilirsiniz. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Tags: