Arama yapmak için yazın

ÖSYM Sınav Özel

Sınav soruları ve cevap anahtarına nasıl itiraz edilir?

fta Nis 08

Girmiş olduğunuz bir sınavdan almış olduğunuz sonuç sizi tatmin etmemiş veya optik okuyucunun yanlış okuduğunu düşünüyor olabilirsiniz. ÖSYM, böyle durumların yaşanması ihtimaline karşılık; size bazı haklar sunuyor;

  1. ÖSYM’nin Ziraat Bankası hesabına 5 Lira yatırarak Sınav/yerleştirme sonuçlarının incelenmesi isteğinde bulunabiliyorsunuz
  2. Sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde sınav sorularının bilimsel açıdan doğru olup olmadığının incelenmesi talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için de; ÖSYM’nin Ziraat Bankası hesabına incelenmesini istediğiniz soru başına 20 Lira yatırmanız gerekir.
  3. Her bir oturuma ait soru kitapçığı ve cevap kâğıdının incelenme isteğinde de bulunabilirsiniz ancak bu durum e-sınavlar için geçerli değildir. Bunun için ÖSYM’nin Ziraat Bankası hesabına 50 Lira yatırmanız gerekir.

Sınav Sorularına Nasıl İtirazda Bulunabilirsiniz?

Eğer bu tür talepleriniz olacaksa; aşağıda linkten İBAN numaralarına ulaşın, ödemenizi yaparak dekontunuzu alın ve ÖSYM’ye dilekçe yazın.

ÖSYM İtiraz Dilekçesi Örneği;

Kullanacağınız dilekçe; Aşağıda bulunan Genel Amaçlı Dilekçedir. Dilekçenizin işleme konulabilmesi için talebinizi açıkça belirtmeniz ve tüm bilgi alanlarını doldurmanız zorunludur. Bilgi alanları eksik olan dilekçelerle ne talep edildiği açıkça belirtilmeyen dilekçeler işleme alınmaz. Dilekçenizin aslını mutlaka ÖSYM’ye ulaştırmalısınız. Bundan ne anlıyoruz; faks veya mail yoluyla ulaştırılan dilekçeler işleme alınmaz.

ÖSYM, ayrıca bilgi güvenliğini artırmak amacıyla dilekçede evrak referans numarası belirtilmesi uygulamasına geçmiş olup evrak referans numaranızı T.C. Kimlik Numaranız ve şifrenizle edinebilirsiniz.

İtiraz ücretleri; https://www.osym.gov.tr/TR,12886/adaylar-tarafindan-dilekce-gonderilmesi-ve-islem-ucretleri.html

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2015/genel/GenelAmacliDilekce17122015.pdf
https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2015/genel/evrakreferansno17122015.pdf
https://ais.osym.gov.tr/

Tags: